"3_Gry.zip" wer.1.0   (1.694 MB)

tu obraz m_gierki.jpg

         Program "3_Gry" jest w zasadzie zestawem trzech oddzielnych, prostych gierek pomocnych mi w przeszłosci w edukacji moich wnuczat. Obecnie zawiesilem je na stronie z myślą, że może przydać się innym wnuczętom w procesie zarówno ich edukacji, jak też i zabawy.
         Pierwszym z nich jest "Bricks" Serba Bojana Milosewica (bmmb@bitsyu.net), którego autor udostępnił kod źródłowy w Internecie. Istota tego programu sprowadza sie do usuwania (klik myszą) z pola kolorowych klocków z pełną ewidencją wyników grającego. Moja rola, w odniesieniu do tego programu, sprowadziła sie do nadania programowi nieco innego wystroju oraz spolszczeniu ujętych tam wyrażeń.
         Na podobnych zasadach opracowałem pozostałe dwie gry (Labirynt i Sylaby) z tym tylko, ze ściągane z Internetu (dawno temu) materiały źródłowe nie były zaopatrzone w dane ich autorów.
          "Labirynt" to jedna z wielu tego typu gier, jakie krążą w Sieci. Atutem tego jest możliwość ustawiania stopnia trudnosci (istotne w przypadku małych użytkowników) oraz trójwymiarowość scen. "Sylaby" - ta nazwa wyjaśnia już wszystko - jest typowym programem edukacyjnym dla maluchów.

   

"4Asy.zip" wer.1.0   (338 kb)

tu obraz m_4asy.jpg

Prosta gra karciana "4Asy" rozpoczyna sie od czterech odkrytych kart widocznych na planszy programu oraz widocznej po prawej talii pozostałych i zakrytych kart.
          Jeżeli istnieje 2 lub wiecej kart w tym samym kolorze to klik myszą na karcie o najmniejszej wartosci odrzuca tę kartę do widocznego (prostokat) magazynu poniżej tych kart. Jeżeli nie ma widocznych kart w tym samym kolorze to klik na talii kart pozostałych otworzy kolejne 4 karty by gracz ponownie przystapił do odrzucania zdublowanych kart na takich samych zasadach.
          Jeżeli w talii nie ma juz kart oraz nie można już odrzucać kolejnych kart do magazynu to gra jest skonczona. Gracz otrzymuje tyle punktów ile kart zostało wyprowadzonych do magazynu.
          Program prowadzi ewidencje 10 najlepszych graczy, których nazwiska i zdobyte punkty są przechowywane w pliku "4Asy.asy" i są aktualizowane z każdą kolejną grą.

   

"15tki.zip" wer.1.0   (285 kb)

tu obraz 15tki.jpg

"15tki" to popularna gra, polegajaca na przesuwaniu liczb sąsiadujących z pustą celą na planszy programu, tak aby w końcowym efekcie uzyskać ciąg kolejno rosnących liczb zakonczony pustą celą. Przeważnie podobne programy wymagają uzyskiwania uporzadkowanych ciagów sposród 15 liczb (stąd taka nazwa), ta wersja programu oferuje użytkownikowi wybór sposród 9, 15 lub 25 liczb.
          Ze względu na różne poziomy trudności realizacja gry może przebiegać etapami. Uzyskany efekt może zostać zapisany do pliku w dowolnym momencie by w kolejnym etapie odczytać plik i kontynuować grę bazujac na danych uzyskanych z tego pliku.
          Cennym walorem programu jest możliwość doboru i utrwalenia koloru planszy, koloru prezentowanych na planszy liczb, rozmiaru planszy programu oraz miejsca jej rozmieszczenia na ekranie monitora.

   

"Bitwa.zip" wer.1.0   (202 kb)

tu obraz bitwa.jpg

"Bitwa" to popularna gra zwana potocznie grą w okręty. Przeciwnikami w niej są użytkownik komputera oraz sam komputer. Użytkownik rozmieszczanie swoich okretów może przeprowadzać sposobem manualnym; może tę operację powierzyć programowi. Rozmieszczanie okretów komputera przeprowadza zawsze program "Bitwa".
          Każde ustawienie okretów gracza może być zapisane do pliku z rozszerzeniem .BIT i ładowane do programu w miejsce tworzenia ukladów okretów od nowa.

   

"Demolka.zip" wer.1.0   (334 kb)

tu obraz m_demolka.jpg

"Demolka" jest grą, która sprowadza się w zasadzie do kruszenia muru przez wędrująca po planszy kulę.
    Po rozpoczęciu gry (aktywacja opcji Nowa Gra w menu programu) kula rozpoczyna wędrówkę do góry i uderzając w mur (żółte cegły z napisem DELPHI) wybija z niego kolejne cegły. Odbita od muru rozpoczyna wędrówkę ku dołowi planszy - przekroczenie jej dolnej granicy oznacza koniec gry, poparte stosownym komunikatem.
    Gracz, operując klawiszami strzałek w lewo i prawo, przesuwa widoczną u dołu paletę doprowadzając do odbicia kuli od palety.
    Malejąca, w kolejnych edycjach gry, ilość pozostawionych na planszy cegieł będzie wyznacznikiem progresu grającego w zakresie operowania przyciskami.

   

"Dowcip.zip" wer.1.1   (293 kb)

tu obraz m_dowcip.jpg

"Dowcip" jest prostą przegladarką plików tekstowych, umieszczonych we wspólnym katalogu. Dodatkowo został wyposażony w opcje zapisu zaznaczonego tekstu do odrębnego pliku oraz dodawania powyższego tekstu do już istniejącego pliku w celu tworzenia bazy dowcipów (lub innych treści) o odpowiedniej tematyce.
Składa sie on jedynie z pliku wykonywalnego oraz przykładowych baz (plików) z pewną ilością dowcipów. Do obsługi wykonywanych na plikach operacji służy, uruchamiane prawym klawiszem myszy, Menu podręczne.

   

"DuckHunt.zip" wer.1.0   (946 kb)

tu obraz m_duck.jpg

"DuckHunt" jest typową grą-strzelank, w której tym razem celami są kaczki. Jej zasady polegaja na strzelaniu (klik myszą) do ukazujących się kaczek. W każdej z 10 rund program oferuje 10 wylotów; celne trafienia sa ewidencjonowane w postaci widocznych u dolu punktów. Największą ich ilość gracz otrzymuje z chwilą ukazania się celu na planszy; w kolejnych ułamkach sekund ta punktacja diametralnie maleje.
          Z chwilą zakonczenia gry, jeżeli uzyskana punktacja byla rekordowa to zostaje automatycznie zapisana do pliku i przy kolejnym uruchomieniu DuckHunta pokaże się w okienku planszy powitalnej jako rekordy gry.
          W gestii użytkownika należy wybór stopnia trudności polowania - wylot pojedynczych kaczek lub par takowych.

   

"Ferma.zip" wer.1.0   (265 kb)

tu obraz m_ferma.jpg

"Ferma" jest grą polegajacą na wyszukiwaniu na planszy takich samych zwierzat. Ustawiana przez grajacego plansza może posiadać od 12 do 30 obrazów. Poprzez klikanie na zakrytych obrazach zostają one na pewien czas odsłonięte i jeżeli zwierzęta na nich są identyczne to te obrazy zostają odkryte do końca gry.
          Przy doborze 12, 16 lub 20 pól zestawiać należy pary tych samych zwierzat; pola 24 i 30 obrazkowe wymagają zestawiania 3 identycznych obrazów.
          Program prowadzi ewidencje 10 najlepszych wyników w 5 odrębnych plikach. Pliki te są zgrupowane w katalogu "Wyniki". Najlepszym wynikiem jest rezultat o najmniejszej wartości liczbowej, adekwatnej do ilości prób. Ta wartość, pokazywana na planszy, to nic innego jak błędne odkrywanie obrazów, stąd wartość cyfrowo najmniejsza jest najbardziej pożądana.

   

"Jasnowidzp" wer.1.0   (205 kb)

tu obraz m_jasnowidz.jpg

"Jasnowidz" jest nie tyle grą co zabawą, w której program odgaduje myśli grającego. W praktyce użytkowanie programu sprowadza się do wyboru jednej z prezentowanych na planszy kart.
          Wybraną kartę należy zapamiętać, dając programowi jedynie podpowiedź (klik myszą na jednej z trzech widocznych kolumn u dołu ekranu, podkolorowanych na niebiesko), w której kolumnie znajduje się "nasza" karta.
          Po czterokrotnej podpowiedzi program wyświetli nam tę kartę w oddzielnym okienku.

   

"Karty50.zip" wer.1.0   (531 kb)

tu obraz m_karty50.jpg

Program "Karty50" jest kolejną grą karcianą. W niej jednak gracz (użytkownik komputera) prowadzi pojedynek z komputerem i zwycięzcą zostaje ten kto jako pierwszy osiągnie wynik 50 punktów. Powyższa wartość nie może zostać przekroczona. Jeżeli gracz biorący karte przekroczy 50 punktów to automatycznie przegrywa.
          W praktyce gra sprowadza się do wyświetlenia na planszy (po aktywacji opcji "Gra" w widocznym u góry Menu) 24 kart, o wartościach od 1 (taką wartość ma As) do 6. Każdy z graczy w swoim ruchu bierze z planszy karte i wyprowadza ją na swoje pole poniżej widocznej talii kart.

   

"KillerBees.zip" wer.1.0   (1.319 MB)

tu obraz m_KillerBees.jpg

"KillerBees" jest grą najpospolitszego, bo opartego na strzelaniu, gatunku. W niej jednak przebija się motyw humanitarno-ekologiczny. Oto jesteśmy świadkiem jak pszczoły-zabójcy (jest taki gatunek na kontynencie amerykańskim, śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka) uganiają się za biednymi motylami w wiadomym celu. Grający, prowadząc ogień do tych bestii, broni słodkie motylki wzorem ekologów znad Raspudy.
          Program uzyskał polską wersję i został nieco zmodernizowany dzięki autorowi (F. Faris Suhlendorf Germany), który w Internecie udostępnia jego kod zródlowy.
          Z chwilą uruchomienia programu (klawiszem F1 lub Start) grający, dysponując czasem 200 sekund oraz 200 - ma pociskami (te dane widoczne w górnych rogach planszy) , rozpoczyna zwalczanie ukazujących się na planszy pszczół. Aby jego misja została zakończona sukcesem musi uzyskać 100 celnych trafień w wyżej wymienionym czasie.

   

"Ledy.zip" wer.1.0   (553 kb)

tu obraz ledy.jpg

Prosta z pozoru gra "Ledy" w praktyce okazuje się dosyć skomplikowaną logiczną łamigłówką, której działanie sprowadza się do aktywacji (klikania myszą) na widocznych na planszy kołach symbolizujących diody led. W przypadku kliku na diodzie wyłączonej (koloru szarego) zostaje ona wprowadzona w stan aktywny (przybiera kolor czerwony symbolizujący świecenie) i jednocześnie zostają przekazane komendy do zmiany stanu kolejnych 2 diod, z którymi powyższa dioda jest połączona. Sposób tych połączeń symbolizują na planszy programu widoczne linie.
          Zmiana stanu połączonych diod skutkuje zmianą koloru każdej z nich w zależnosci od koloru dotychczas posiadanego. W przypadku diody świecącej na czerwono zostanie ona wyłączona, przybierajac kolor szary i odwrotnie.
          Zakonczenie gry następuje z chwilą zapalenia wszystkich diod; temu zjawisku towarzyszy dźwiękowy aplauz poparty stosownym komunikatem.

   

"Mahjong.zip" wer.1.0   (477 kb)

tu obraz m_mahjong.jpg

Program ten jest darmowa wersja znanej gry logicznej "Mah-jong". Jest to klasyczna gra chinska, której zasady polegają na wyczyszczeniu planszy (ekranu) z widocznych klocków. Aby to zrobić, należy łączyć takie same klocki (klikając na nich myszą) w pary.
          Zadanie byłoby proste gdyby nie ograniczona ilość ruchów. Problem polega na tym, że część z nich jest przykryta innymi dając wielopoziomowe piramidy. Bardzo czesto gracz ma możliwość wyboru podczas zdejmowania par klocków; od grajacego więc zależy efekt koncowy gry - całkowite wyczyszczenie planszy z klocków lub jej zakończenie z pewną ich ilością.
          W ramach programu użytkownik otrzymuje 10 plików bazowych oferujacych grę z różnym poziomem trudności.

   

"MasterMind.zip" wer.1.0   (387 kb)

tu obraz m_mastermind.jpg

Wyjatkowo cenna, bo doskonaląca spostrzegawczość i logiczne myślenie, gra "MasterMind" jest znana już w różnych wariantach aplikacja komputerowa, internetowa i komórkowa. Ta wersja aktualnie posiada system prowadzenia ewidencji 10-ciu najlepszych wyników, oddzielnie dla kazdego z 3 poziomów trudnosci. Zapamiętaniu podlegają ponadto jej szata graficzna i miejsce rozmieszczenia na ekranie.
        Stosownie do upodobań i możliwości gracz dobiera sobie odpowiedni poziom trudności. Kolory, widoczne u dolu planszy po lewej w postaci kulek, należy przeciągać myszą w odpowiednie miejsce na pasku u dołu planszy.
        W każdej grze użytkownik dysponuje 12 układami (szansami) na dobór kolorów w odpowiednim porządku. W każdej szansie program udziela grającemu odpowiednich wskazówek dla dalszej gry.
        Punktacja w każdej grze jest zawsze zróżnicowana. Jest ona wypadkową poziomu trudności, ilości użycia danego koloru, ilości prawidłowych kolorów chociaż użytych na niewłaściwych miejscach oraz aktualnej szansy gry.

   

"Pary.zip" wer.1.0   (205 kb)

tu obraz m_pary.jpg

"Pary" są grą doskonalącą u grającego pamięć, spostrzegawczość i refleks. Jej istota sprowadza się do tworzenia par identycznych cyfr lub liter metodą wyboru 2 klawiszy (przycisków) na ekranie, ktore takie znaki zawierają. W programie grajacy (użytkownik) dobiera sobie jeden z 14 poziomów trudnosci (od 3 x2 przycisków do 10 x 10 przycisków) operując maksymalnie 100 przyciskami.
          Na każdym poziomie grający jest oceniany według skali punktowej, odpowiedniej do uzyskanego czasu i współczynnika trudności. Wyniki są ewidencjonowane w plikach oddzielnie dla każdego poziomu. Powyższe pliki przyjmują nazwy danego poziomu z rozszerzeniem .sco (np. 3x2.sco, 4x2.sco ... 10x10.sco). Przy kolejnym uruchomieniu programu i wyborze odpowiedniego stopnia trudności wyniki, zawarte w pliku danego stopnia, automatycznie ukażą się w oknie powyżej wybieranych przycisków w ukladzie: uzyskane punkty i nazwisko (imię) gracza. .

   

"Podbój.zip" wer.1.0   (283 kb)

tu obraz m_podbój.jpg

Gra " Podbój" polega na cyklicznym wybieraniu odpowiedniego koloru, w następstwie którego cele oznaczone tym kolorem na siatce planszy głównej programu przyjmują jasnoniebieską postać. Symbolizuje to teren zajęty, lub jak kto woli - podbity, przez gracza.
       W tym samym czasie przeciwnik (komputer) wybiera kolor z pozostałych, w dolnym panelu, kolorów i na podobnych zasadach dokonuje zagarnięcia terenu z przeciwnej strony planszy. Teren przeciwnika przyjmuje kolor granatowy.
        Zwycięzcą w grze zostaje ten, kto jako pierwszy osiagnie 600 punktów (cel siatki). Istotą gry jest wybór takiego koloru, aby na siatce jak najwięcej cel stało się "terenem" zdobytym przez gracza w danym ruchu.

   

"Polowanie.zip" wer.1.0   (10.273 MB)

tu obraz m_polowanie.jpg

"Polowanie" jest prostą grą, która sprowadza się do ostrzeliwania obiektów latajacych. Tymi obiektami są sepy-ludojady jakie pojawiły się ostatnio w naszych górach.
        Program składa się jedynie z pliku wykonywalnego, pliku "wynik.ok" zawierającego wykaz najlepszych wynikow oraz podkatalogu "data" z plikami konfiguracyjnymi gry.
     Obsługę programu zabezpieczają widoczne u góry przyciski uruchamiane klikiem myszy lub odpowiednimi klawiszami funkcyjnymi. Powyższe opcje mogą być uruchamiane w dowolnym etapie funkcjonowania programu.
        Ilość zdobytych w grze punktów zależy od wielkości zestrzeliwanych ptaków i mieści się w przedziale 5 (ptaki duże) do 25. Te wartości są widoczne przy zestrzeliwanych obiektach.
        Jeżeli uzyskany przez gracza wynik kwalifikuje go do dziesiątki najlepszych, wówczas program poprosi o wprowadzenie nazwy gracza (niekoniecznie musi to być nazwisko) by po segregacji wyników pokazać tablice najlepszych.

   

"Puzzle.zip" wer.1.0   (713 kb)

tu obraz m_puzzle.jpg

"Puzzle" jest kolejnym programem-grą służącym do zabawy, która polega na składaniu w jedną całość poszczególnych fragmentów obrazu. Spośród podobnych programow ten wyróżnia się możliwością importu z zewnatrz dowolnego obrazu formatu JPG, który zostaje podzielony na dowolną, ustalaną przez użytkownika ilość jego fragmentów.
          Kolejnym jego walorem jest prowadzenie operacji scalania fragmentów obrazu w jedną całość w oknie, które swoimi rozmiarami oddaje rzeczywiste parametry obrazu. Powyższa zaleta jest istotna w przypadku podziału obrazu na znaczną ilość jego fragmentów, które w przypadku innych, podobnych programów stają się małe, a więc mało czytelne dla użytkownika.
          Składanie fragmentów obrazu w całość jest w programie wyjątkowo proste i wygodne - po prostu należy na wybranym fragmencie wykonać dwukrotny klik myszą, przenieść jej kursor w kolejną partię pola i osadzić tam ten fragment metodą ponownego dwukrotnego kliku. W wyniku takiej operacji następuje zamiana tych 2 fragmentów miejscami. Powyższe operacje należy powtarzać aż do poprawnego scalenia wszystkich fragmentów. Zakonczenie operacji składania zakomunikuje nam program stosownym komunikatem.

   

"Reussite.zip" wer.1.0   (242 kb)

tu obraz m_reussite.jpg

Celem gry "Reussite" jest oczyszczenie planszy ze wszystkich kart. Robimy to łącząc je w pary, których suma będzie równa 13. Gracz zostaje zwycięzcą tylko wtedy, gdy wszystkie karty zostaną połączone w pary. Program prowadzi ewidencje 3 rekordowych wyników.
        Gra posiada 2 równorzędne obszary wyboru łączonych w pary kart. Pierwszym jest piramida stworzona z 6 linii (poziomów); drugim jest obszar (pas poniżej piramidy) odkrywanych z talii kart.
        Podczas operacji na piramidzie wyborowi podlegają jedynie aktualne odkryte karty. Z obszaru poniżej mogą być wybrane tylko karty leżące po zewnętrznych stronach - karty nie przykryte sasiednimi.

   

"Sokoban.zip" wer.2.1   (303 kb)

tu obraz m_sokoban.jpg

"Sokoban" jest on bardzo ciekawą, wyrabiającą logiczne myślenie, grą której istota sprowadza się do przesunięcia (w rejon magazynu, garażu - białe kwadraty) przy pomocy czerwonej, kolczastej kuli znajdujacych się obiektów w kształcie kuferków lub jak kto woli - w kształcie beczek.
          Te przedmioty są w różny sposób rozmieszczane w korytarzach widocznego na planie labiryntu. Labirynt, podobnie jak przedmioty posiada różne dla poszczególnych poziomów gry konfiguracje. Program dysponuje 25 poziomami gry o różnej skali trudności. Niektóre poziomy są wyjatkowo trudne.
          W trakcie gry można przechodzić do kolejnych lub wybieranych poziomów trudności. Można powtarzać grę od nowa na tym samym poziomie i co jest istotne - można cofać wykonane operacje dowolna ilość posunięć wstecz.

   

"Szachy.zip" wer.3.2   (246 kb)

tu obraz m_szachy.jpg

Podczas użytkowania programu w grze w szachy może uczestniczyć dwóch grajacych ze sobą lub jeden gracz w pojedynku z przeciwnikiem, którym będzie komputer. Można również obserwować zmagania komputera z kolejnym, abstrakcyjnym komputerem.
          Stosownie do upodobań użytkownik może w programie wybrać sobie przeciwnika, ustalając dla niego kolor figur oraz miejsce ich rozmieszczenia (białe figury u góry lub na dole) na planszy. Zaznaczając stosowne okienka może uczynić widocznymi koordynaty pól oraz ich krawędzie.
          Na bialym polu po prawej program prowadzi zestawienie wszystkich wykonanych podczas gry ruchów; powyższe zestawienie może zostać w dowolnym momencie zapisane do pliku tekstowego w celu późniejszej analizy przebiegu gry.
          Cenną właściwością tego pola jest również możliwość zobrazowania stanu na szachownicy w dowolnym posunięciu. Dla osiagnięcia powyższego celu wystarczy jedynie klik myszą na odpowiedniej pozycji w polu zestawienia ruchów.

   

"Warcaby.zip" wer.1.0   (267 kb)

tu obraz m_warcaby.jpg

Program Warcaby jest standardową grą, na której rozpoczynało swoją sportową przygodę każde ludzkie pokolenie.
          W tej wersji programu użytkownik komputera występuje w roli gracza; przeciwnikiem jest komputer. W celach poglądowych program może inscenizować grę dwóch wirtualnych komputerów. Poszczególne posunięcia grajacych są przedstawiane na typowej planszy oraz ewidencjonowane w postaci tablicy, która może zostać zapisana do pliku tekstowego w celu późniejszej analizy lub wykorzystania w kolejnych grach.
          Program jest uproszczoną i spolszczoną wersją rozprowadzanego na zasadach Open Source programu "WinDraught" strony internetowej http://www.delphisources.ru.

   

"WuZi.zip" wer.1.0   (221 kb)

tu obraz m_wuzi.jpg

Program WuZi jest starą chinską grą o nazwie "Qi WuZi", która pod względem kształtowania intelektu człowieka dorównuje grze w szachy. Gra ta jest bardzo popularna w Chinach i Japonii oraz w krajach Dalekiego Wschodu. Tam są już organizowane miedzynarodowe zawody o uznawanej renomie, wyłaniające mistrzów tej gry.
         Sama idea gry jest prosta - zwycięża ten, kto pierwszy ustawi swoje 5 krążków (są czarne i białe) w jednej linii - wzdłuż widocznej w polu siatki lub po jej przekątnej.
          Aktualnie prezentowana gra pozwala na grę dwóch grających lub grajacego z programem (komputerem). W przypadku ustawienia trybu "Komputer Vs komputer" użytkownik, klikając jedynie myszą w polu, uzyskuje lekcję poglądową z zakresu właściwosci tej gry.
          Podczas gry program udostępnia grającym dane o ilości już wykonanych ruchów oraz o czasie jakim dysponuje każdy z zawodników (wzorem limitu czasu w turniejach szachowych) na wykonanie ruchu. W programie ten czas jest ustawiony na 60 sekund. Brak wykonania ruchu (kliku) w tym przedziale czasowym daje zwycięstwo przeciwnikowi. To zwycięstwo zostaje potwierdzone stosownym komunikatem.

   

"Wyrazy.zip" wer.1.0   (325 kb)

tu obraz m_wyrazy.jpg

Wyrazy są logiczną grą której istota sprowadza się do układania faktycznie istniejących słów (wyrazów) danego języka, które zawierają widoczne dla danej gry litery. Litery te (jest ich 16) są zawsze dobierane w sposób losowy.
          Gracz dysponuje czasem 3 minut na stworzenie widocznego po prawej stronie formatki zestawu wyrazów. Program prowadzi ewidencję wyników każdej gry, którą przedstawia na ekranie (w postaci zestawienia) po upływie wyżej wymienionego czasu; w przypadku osiągnięcia wyniku rekordowego uzyskany wynik, wraz z nazwą (imie, nazwisko lub pseudonim) grającego jest zapisywany do pliku (wyrazy.ini) po uprzednim wprowadzeniu tych danych w otwieranym oknie edycyjnym. Powyższe dane ukazują się podczas każdego użycia programu na dolnym pasku - panelu chwały.

   

"Zmija.zip" wer.1.0   (251 kb)

tu obraz m_zmija.jpg

Prosta gra zręcznościowa Zmija polega na naprowadzaniu tego gada na jego ulubiony przysmak jakim są myszy. Do naprowadzania służą klawisze klawiatury symbolizujące strzałki.
          Z chwilą zjedzenia widocznej na żółtym tle myszy natychmiast na planszy ukazuje się kolejna mysz. Po zjedzeniu swej ofiary żmija staje się dłuższa o 1 segment.
          W czasie każdej gry grający dysponuje 600 ruchami (posunięciami) kierowanej żmiji. Po zakończeniu gry otrzymuje uzyskany wynik i jeżeli jest on jednym z lepszych wyników, wówczas jest proszony o podanie swego nazwiska by znaleźć się w Tabeli Najlepszych.
          Punktacja jest w programie również zróżnicowana. Ustawia się ją zaznaczając odpowiednią pozycję w Menu "Opcje". Jest tam 6 pozycji od najłatwiejszej poczynając. Przy wyborze wyższych pozycji zostaje zwiększana predkość przesuwu żmiji co przekłada się na odpowiedni bonus w punktacji.

   

"Berek.zip" wer.1.1   (195 kb)

tu obraz m_berek.jpg

Berek jest wielce frywolną grą, która w praktycznym działaniu może kształtować u człowieka pożądane (???...) cechy psychofizyczne.
          Dedykowany jest przede wszystkim "Wybrancom Narodu" Najjaśniejszej dla intensywnego ich treningu - aby chociaż w przyszłości przeciętnemu Polakowi Sejm przestał kojarzyć się z chlewem !